Et benler veya et bezeler

Kullanıcı avatarı
Gülşen
Üye
İletişim:

Et benler veya et bezeler

Okunmamış mesaj gönderen Gülşen » 05 Tem 2018, 22:52

Kimi bireye göre et beni rahatsız edici bir faktördür. Böyle düşünen bireyler için 'et beni nasıl geçer' sorusunun cevabı çok basit. Cerrahi yöntem olduğu gibi bir de doğal yöntemler vardır ki bıçak altına yatmak istemeyen hastalar için oldukça önemlidir. Tabiki öncesinde genel ve plastik cerrahiye veya dermatolojiye görünmeyi ihmal etmeyin.

Doğal Yöntemler:
Evde uygulayabileceğiniz ve bıçak altına yatmadan et beninden kurtulabileceğiniz yöntemlerin başında sarımsak gelir. Sarımsağı et beninin olduğu bölgeye püre haline getirip içine karanfil de ekleyip ezerek kıvamlı bir karışım elde edip, o bölgeyi güzelce yıkadıktan sonra nemli olan cilde sürmelisiniz. Böylece et beninin yanmasına sebep olarak et beninden kurtulursunuz. Sarımsak dışında çay ağacı yağı ve elma sirkesi de etkili yöntemlerden ikisidir. Çay ağacı yağını cilt lekelerinde tedavi amaçlı kullanılsa da et beninden kurtulmak için de kullanılır.

Her gün iki veya üç kez uygulamanız sonucunda kısa sürede et beninde gözle görünür bir fark olacağını göreceksiniz. Elma sirkesini ise ısıtarak uygulamak önemlidir. Isınmış olan sirkeyi bir pamuk yardımıyla et beni olan bölgeye sürün ve bunu tekrarlayın. Bir süre sonra et beninin kuruyarak düştüğünü göreceksiniz. Aspirin de et beni yok etme tedavi yöntemlerinden biridir. Aspirini kolayca ezerek toz haline getirin ve et benin üzerine sürün, üzerini yara bandıyla kapatın aradan kısa bir zaman sonra et beninin düştüğünü görebilirsiniz.

Cerrahi Yöntemler:
Bazı et benleri de vardır ki operasyon geçirmeden aldırmak mümkün değildir. Doktorun koyduğu teşhis üzerine cerrahi yönteme başvurulur. Acısızdır ağrı hissetmezsiniz ve kısa süreli bir işlemdir. Beş ile on dakika arasında bir sürede olan bu küçük operasyonun korkulacak hiçbir etkisi yoktur. Ayrıca lazerle yapılan operasyonlarda aldırılan et beninin izi kalmaz. Fakat bu operasyonu yaz aylarında değil de kış aylarında yaptırmanız daha doğru olacaktır. Çünkü yaz aylarında ciltte yapılan küçük operasyonlar sonucu güneş lekeleri kalıcılık göstere bilmektedir.
Ben Gülşen kadın hastalıkları uzmanı.

“Tıp ve sağlık” sayfasına dön