Astronomi nedir?

Kullanıcı avatarı
Müge
Üye
Mesajlar: 62
Kayıt: 13 Ekim 2017
İletişim:

Astronomi nedir?

#1

Okunmamış mesaj gönderen Müge » 13 Eki 2017, 23:11

Astronomi nedir?
Gök cisimlerinin uzaydaki durumlarını, hareketlerini, fiziksel ve kimyasal yapılarını inceleyen bilim dalıdır.
İlk çağlardan beri gökyüzünde görülen cisimler, göğün değişen görünüşleri, İnsanları yakından ilgilendiriyordu. Bu bakımdan astronomi, öteki bilimlerin yanında daha hızlı gelişme imkanını buldu. İlk astronominin bugünkü anlamda bir bilim olmadığı açıktır.
Astronomi bilimi ancak Yunanlılar çağında deneyin teoriye katılmasıyla kuruldu. M. Ö. 6. yüzyılda Mitelos'lu Thales bu konuda çok çalıştı. M. Ö. 525 yılında bir güneş tutulmasını hesaplamayı başardı. Babilli bilgin Berossos, matematikçi Pythagoras, Aristarkhus ile Eratostenes astronomi alanında önemli çalışmalar yaptılar.

Aristarkhus, dünyanın, güneş çevresinde döndüğünü ispata çalıştı. Dünyanın bir yuvarlak, yani küre olduğuna ve güneş çevresinde döndüğüne inanan ilk astronom da oydu. M. Ö. 2. yüzyılın iki ünlü astronomu Hipparkhos ve Ptolemaios (Batlamyus) İdi. Hipparkhos ilk olarak gök-küresini meridyenlere bölmeyi düşündü. 1080 yıldızlık bir katalog yaptı.Yıldızları parlaklık derecelerine göre 6 sınıfa ayırdı. Ptolamaios bu sınıflandırmayı «Büyük Astronomi Sistemi» isimli eserinde daha da geliştirdi. Yeni bir katalog yaptı. 1543'te Polonya'lı bilgin Kopernik (Nicolaus Copernicus) yepyeni bir sistem ortaya attı. Kopernik yıldızların dönmediğini, onların döner gibi görünmeleri sebebinin, dünyanın bir eksen etrafında dönüşünden ileri geldiğini belirtiyordu.
Ünlü Alman astronomu Kepler, gezegenlerin sobe biçimi bir yörünge (elliptik yörünge) takip ederek güneşin etrafında döndüklerini ispatladı. Bütün bu teoriler Galileo Galilei'nin keşifleriyle doğrulandı. Bu bilginin Hollanda'da keşfedilen dürbünü gök araştırmalarında kullanıldı. Bundan sonra modern astronomiyi artık bir tek kol durumunda incelememek gerekti.

İlk önce gelişen, gök cisimlerinin hareketiyle uğraşan «Gök Mekaniği oldu. Bu kolun temeli Newton'un 1687'de yayımladığı «Tabii Bilimlerin Matematik Temelleri» adlı eserinde «Evrensel çekim» kanunuyla atıldı. Böylece Kepler'in üç kanunu tek bir formülle anlatıldı ve evrendeki bütün cisimlerin karşılıklı etkileriyle hareketlerini incelemek imkanı elde edildi. Newton'un arkadaşı Halley, kuyruklu yıldızlar üzerinde incelemelerde bulundu. 18. yüzyılın ortasına kadar bütün astronomiyi meydana getiren «Gök Mekaniği» nin, göğün hareket olaylarını anlatmaktaki başarısını, bu çağ bilginlerinin hesap yoluyla buldukları yıldızlar ispatlamaktadır.

Bugünkü astronominin önemli iki kolu da «Yıldızlar Astronomisi» ve «Astrofizik» tir. Bunlar ancak dürbünün ve spektroskopinin astronomide kullanılmasıyla ortaya çıkan ve astronomide fotoğrafların yardımıyla da çok gelişen iki koldur. Yıldızlar astronomisinin kurucusu, sistematik gözlemleriyle W. Herschell oldu. Herschell, araştırmaları sırasında, 1781'de Uranüs gezegenini keşfetti. Bugün radyo - teleskopların gücü arttıkça, astronomide daha ileri adımlar atılmakta, yeni bilgiler edinilmektedir.

Alıntıdır..

Cevapla

“Astronomi” sayfasına dön